Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Dość przemocy wobec kobiet w sąsiedztwie - to hasło uczestniczek tegorocznej akcji „Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. To ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet. Do akcji dołączyłyśmy także my, dziewczyny z klas 7. Wzięłyśmy udział w pierwszej próbie, która odbyła się w poniedziałek 22 stycznia, w Sali Kameralnej Agory. Kolejną zaplanowano na 12 lutego, a poprowadzi je Anna Majer, choreograf z Opery Śląskiej. Wielki finał odbędzie się 14 lutego o godz. 19.30. Chętne dziewczynki do wzięcia udziału w akcji mogą zgłosić się do p. Eli Dobrzyckiej. Próby będę się odbywać podczas dużej przerwy w środę i piątek na sali gimnastycznej. Zapraszamy.

dość przemocy

nazywamsiemilirad male

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Akademia Odkrywców im. Tony Halika, mieliśmy przyjemność poznać panią Elizę Kubarska, która z wykształcenia jest rzeźbiarką, ale z zawodu alpinistką. Zwierzyła nam się, ze gdy była mała otrzymała kamerę, co było jej ogromnym marzeniem. Od tego czasu, z kamerą nie rozstaje się ani na krok. Podczas spotkania z nami starała się opowiedzieć nam jak najwięcej o świecie filmu. Dowiedzieliśmy się, że są tylko trzy rodzaje filmów: FABULARNE, DOKUMENTALNE oraz ANIMOWANE. W filmie fabularnym występują aktorzy, a w dokumentalnym prawdziwi bohaterowie. Nie zastępują ich inne osoby. Filmami dokumentalnymi zajmują się: operator obrazu, dźwiękowiec, producent filmowy, itp. Reżyser zajmuje się bardzo nietypową rzeczą. Spina film, aby wydarzenia były ułożone chronologicznie.

halik2017tyh6

Spotkanie z panią Elizą było nie tylko wykładem, ale również lekcją, na której próbowaliśmy poczuć się jak reżyser. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z grup otrzymała obrazki, na podstawie których miała wymyślić historię, a następnie ją przedstawić. Zajęcia jak zwykle były bardzo ciekawe, ponieważ poznaliśmy kolejną osobę z pasją, dzięki której pani Eliza jest bardzo radosna i otwarta na potrzeby innych ludzi.

tonyhalik2018tyuju

Anna Tokarz 4b

16 stycznia odbył się bal karnawałowy uczniów klas młodszych. Został on oficjalnie otwarty przez uczniów trzecich klas, którzy pięknie zatańczyli poloneza. Później już daliśmy się ponieść zabawie, którą świetnie prowadził Pan Wodzirej. Odwiedziły nas różne postacie z filmów, mieliśmy też okazję oglądać pokazy laserowe. Nie zabrakło konkursów. Nasi rodzice zadbali o wyjątkowe stroje i poczęstunek, a nasze Panie pięknie udekorowały sale balową. Bal był wyjątkowy!

IMG 0454karnawałowy

Szkolna grupa teatralna prowadzona przez panią Magdalenę Futrzyk wystąpiła w poszczególnych grupach świetlicowych ze swoim przedstawieniem pt. "Leśna opowieść". Mini spektakl dotyczył poszanowania przyrody oraz opieki nad zwierzętami podczas trwania zimy. Uczniowie dowiedzieli się jak powinni zachowywać się w trakcie wizyty w lesie oraz jak prawidłowo segregować śmieci. Mamy nadzieje, że wiadomości przekazane w formie teatralnej zostaną zapamiętane przez naszych najmłodszych widzów.

IMG 5429leśne

Pierwsze spotkanie Games Roomu dla rodziców, nauczycieli, przyjaciół i absolwentów w roku 2018 - odbyło się w czwartek 11 stycznia. Cieszymy się bardzo, bo podczas noworocznego spotkania była nas tylu, że trzeba było ustawić 3-stoły:) Mamy nadzieję, że będzie to stała tendencja:). A grało się świetnie. Nasi goście zagrali w bardzo ciekawą rodzinną grę ekonomiczną "Majestat"

majestat2018frt

kolejną była nowością była, prosta, lecz bardzo satysfakcjonująca gra "Legendarni wynalacy",

8yutrwyznalazcy2017

zaś ostatnią - gra o niecodziennej mechanice "Kowale Losu". Zabawa była przednia. Zapraszamy na kolejne spotkanie, po feriach w lutym.

kowalelosu2017tyhu

Na "Spotkaniu przy choince" w grudniowy czwartkowy wieczór i następnego dnia rano oderwaliśmy się od kłopotów dnia codziennego, posłuchaliśmy kolęd i mogliśmy podziwiać przedstawienie "Wigilijne spotkanie" w wykonaniu uczniów klasy VIb i VIc. Mieliśmy okazję zachwycić się przepięknymi tańcami "Białe Anioły" i "Nadzieja", wysłuchać świątecznych piosenek w języku angielskim oraz posłuchać szkolnego chóru i jego frapującej wersji utworu "Łokarynki". Następnie obejrzeliśmy wyjątkowy film "List do świętego Mikołaja", który przeniósł nas w świat bajki.

IMG 0328jasełka

16 grudnia chętni uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia i wzięli udział w warsztatach plastycznych pod hasłem „Przekazanie Światła”. Zajęcia nawiązywały do tradycji związanych ze wspomnieniem św. Łucji. Wydarzenie objęło wykonanie wianków, krótką prezentację poświęconą patronce i tradycjom związanym ze Świętem Światła oraz procesję ze światłem. Na koniec spotkania, na ponad 50 młodych uczestników, czekał słodki poczęstunek. Organizatorem warsztatów była Fundacja Napraw Sobie Miasto.

 MG 1666św. Łucja

W piątek 15 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów artystycznych KreaTYwnia. Spotkanie tradycyjnie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Ponieważ Święta za pasem pani Ania zaproponowała nam wykonanie kartek bożonarodzeniowych w technice iris folding. Technika ta pochodzi z Holandii i polega na naklejaniu pasków papieru według spiralnego wzoru. W centrum wzoru jest oczko tzw. „iris”. My w trakcie zajęć wykonywaliśmy dwa rodzaj kartek, z choinką i wesołym bałwankiem. Kartki zamierzamy podarować naszym najbliższym w wieczór wigilijny.

100 5755 kreaTywnia świątecznie

W czasie Adwentu uczennice kółka bibliotecznego Małgosia Rożek, Marysia Słyk, Asia Tokarz i Matylda Zarychta odwiedzały uczniów klas I w trakcie przerw. W tym czasie czytały dzieciom książki o tematyce świątecznej, przybliżając im tradycje i zwyczaje Świat oraz wprawiając w świąteczny nastrój.

IMG 0232czytanie

W piątek, 15 grudnia odbyło się, ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Klubu Gier Planszowych "Planszopernik". Podobnie jak w poprzednim tygodniu testowaliśmy nowości przywiezione z Pionka. Pojawiło się "Ubongo" - genialna gra - która została uznana najlepszą grą planszową TARGÓW GRA I ZABAWA 2017. Nam się również spodobała i to zarówno grupie starszej, jak i młodszej.

ubongogrupastarsz2017rt

Kolejną grą, którą przywieźliśmy z Zabrza, była bardzo stara, ale ciągle atrakcyjna "Z drogi śledzie, pociąg jedzie" z ładnymi figurkami pociągów i zwrotnicą:) Taka rozbudowana wersja "chińczyka", ale gra się świetnie:)

jedziepociagmlodsza2017rtty

13 grudnia uczniowie klas I wzięli udział w projekcie ”Bezpieczny Pierwszak” organizowanym przez wolontariuszy Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń w Bytomiu. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w interaktywnych zajęciach. Oglądały i włączały się w akcję teatrzyku „Uliczni detektywi”, wzięły udział w konkursie plastycznym, zagrały w grę planszową poruszającą tematykę bezpieczeństwa. Dzięki tym działaniom interaktywnym pierwszacy utrwalili sobie i na pewno lepiej zapamiętali zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym.

IMG 0113 bezpieczny pierwszak

W IV tygodniu profilaktyki uczniowie zostali zapoznani na godzinach wychowawczych jakich zasad trzeba przestrzegać w Internecie. Jakie zagrożenia czyhają na młodzież w sieci. Uczniowie wykonali plakaty profilaktyczne oraz  „Sieciowe ludki”. Na przerwach można było rozwiązać informatyczne krzyżówki lub wykreślanki. Ogłoszony został konkurs na grę planszową „ Bezpieczni w sieci”.

IMG 0700 4 tydzień

Edukacja Globalna. Co to znaczy? To działania edukacyjne i informacyjne skierowane do polskiego społeczeństwa mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata oraz jakie czynniki i w jaki sposób kształtują międzynarodowy rozwój.  A prościej? Chcemy wiedzieć, jak żyją ludzie na całym świecie, bo to my jesteśmy światem. Chcemy dbać o przyrodę , bo dzięki niej możemy w zdrowiu cieszyć się życiem. Chcemy bronić tych, którzy są słabi, bo człowiek musi zadbać o drugiego człowieka. To proste- żyj szczęśliwie, otoczony zadowolonymi ludźmi, ciesz się pięknem świata.
Lubimy jeść czekoladę, banany, a nasi rodzice często witają dzień filiżanką aromatycznej kawy. Czy zastanawialiście się nad tym, ile zarabiają ludzie, którzy dostarczają nam naszych smakołyków? Edukacja Globalna upomina się o prawa rolników, na świecie, również w Polsce działają organizacje zapewniające uczciwą zapłatę za dobrą pracę.
Już wiecie, że Edukacja Globalna  zajmuje się ważnymi problemami naszego życia. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z zasadami zrównoważonego rozwoju i przygotowali kolekcję koszulek firmy "E&E", czyli "Edukacja i Ziemia", po angielsku "Education & Earth". Ta ceniona na rynku firma coraz częściej gości w naszych domach, przebojem wdarła się w świat mody. Jako mieszkaniec Ziemi, reklamuj zasady ułatwiające życie na Błękitnej Planecie. Szacuje się, że na Ziemi żyje ok. 7,5 mld ludzi. Wiesz, ile to jest? Bardzo, bardzo, bardzo dużo. A będzie jeszcze więcej. Każdy człowiek jest inny i każdy zasługuje na szacunek. Dlaczego? Bo ty również chcesz, by cię doceniono. Nasza projektantka Zuzanna Lorek przygotowała ponadczasową kreację, uświadamiającą nam, że każdy jest inny, a wszyscy są równi! Akropol, cerkiew, Chrystus z Rio de Janeiro. To symbole różnych kultur. Jesteś szczęściarzem, bo możesz z nich czerpać pełnymi garściami. Zapamiętaj słowa młodego projektanta Kuby Hanusiaka: "Różne kultury, te same marzenia". Inny przewidujący artysta umieścił na swoim dziele sentencję w języku angielskim "Love and happyness for everyone". Przeczuwa międzynarodową karierę? My również życzymy wszystkim miłości i szczęścia – jeśli będziesz okazywać ludziom szacunek, spotkasz się z życzliwością i akceptacją. Najnowsze dzieło utalentowanej Julii Siwickiej- Kulę Ziemską otaczają uśmiechnięci reprezentanci różnych kultur.  Znak "Stop rasizmowi" chroni nas przed krzywdzącymi i podejrzliwymi spojrzeniami. Liczysz się tylko ty, to, jakim jesteś człowiekiem. Barwa skóry nie ma nic wspólnego z wielkim, czerwonym, kochającym sercem, które sprawia, że jesteśmy wspaniałymi ludźmi. "Dbać o zdrowie- ważna sprawa, więc korzystaj z tego prawa!"- ma rację autorka tego wierszyka, Amelia Sałaga, zachęcająca do spaceru i oderwania się od telewizora. Mądra dziewczyna używa ważnego argumentu- koloru! Czarny telewizor przegrywa z kolorową naturą. Tak trzymać! Wydaje mi się, że Amelia może spotkać podczas spaceru "bratnią duszę’’, która umieściła na swoim projekcie chwytliwe hasło:"Zamiast grać na komputerze, lepiej jeździć na rowerze". Agnieszka Derda, kolejna utalentowana projektantka, postawiła na kolor i  blask. Jej optymistyczna koszulka stanie się przebojem boisk i podwórek! Wiadomo, że nastolatka nie ma co na siebie włożyć. A tu trzeba iść do kina ze znajomymi, na zakupy, a może jakaś randka… Dlaczego masz ubrać to samo, co tysiące innych nastolatek? Zwróć uwagę na projekt Izy Pagacz, dzięki któremu wyróżnisz się. To jedyna taka koszulka na świecie. Może dzięki niej ty również usłyszysz, że jesteś jedyna na świecie? Kto oprze się urokowi dziewczyny zachęcającej do dbania o środowisko, okazywania empatii czy szanowania innych? Brawo, Iza. Projekt mądrego ekologa, Pawła Glombika, który marzy o czystej wodzie dla świata- nieważne, jak brzmi wyraz "woda’" w różnych językach- bez wody nie ma życia. Doceń czystą wodę, szanuj ją! Czyste środowisko ceni również Amelka Fus, autorka kolorowej propozycji zachęcającej do segregowania odpadów. Amelka dba o przyrodę i wie, że będziemy się nią cieszyć tylko wtedy, gdy o nią zadbamy. Spójrzmy na tył koszulki. Piękne słońce, rośliny, zwierzęta. Uśmiechnijmy się ze słońcem, cieszmy się naszym życiem.

2017 12 13 13.13.16Edukacja globalna2

Niedługo Boże Narodzenie - choinka, kolędy, opłatek. Zanim jednak nadejdzie ten magiczny czas, w naszej szkole, od Barbórki przez cały tydzień obchodziliśmy Tydzień Kultury Śląskiej. Były konkursy i ciekawe zajęcia. Malowaliśmy górników przy pracy, ozdabialiśmy zopaski od starki, opowiadaliśmy legendy i podania śląskie oraz "braliśmy się za bary" z gwarą w testach i wierszach. W kuchni panie kucharki przez cały tydzień warzyły nam śląskie obiady: kluski śląskie i modro kapusta, karminadle, krupnioki i panschkraut. Na warsztatach tanecznych szkolorze uczyli się tańców śląskich. Było ciekawie i zabawnie.

IMG 0053tydzień kultury

We wtorek, 12 grudnia, w ramach trzeciego spotkania z cyklu "Z pasją o pasji", o swoich zainteresowaniach, jakimi są biegi przeszkodowe opowiadał pan Jacek Kozicki. Najpierw opowiedział o samych biegach, o zasadach jakie nimi rządzą, oraz o tym jak wygląda i z czego się składa strój zawodnika.

zpasjaopasji2017rtykozicki2

Następnie obejrzeliśmy kilkanaście zdjęć oraz krótkie filmiki przybliżające ten sport.

Na koniec, na który chyba wszyscy najbardziej czekali, wszyscy mogli spróbować swoich sił na prawdziwej trasie przeszkodowej, którą pan Jacek  oraz Extreme Construction sp. z o.o.(pana Jakuba Rainczaka) specjalnie dla nas przygotowali. Było super:) Po takim pokazie, chyba wszyscy uczestnicy spotkania będą chcieli wziąć udział w najbliższych zawodach, które odbędą się 24 marca w Bytomiu - "Bytom Spartan". Bardzo dziękujemy!!!

zpasjaopasji2017rtykozicki

29 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Jak zawsze była bardzo miła atmosfera. DJ byli nasi koledzy z klasy szóstej i siódmej. Nie zawiedli nas, ponieważ puszczali hity tego roku. Równolegle z dyskoteką, która odbywała się na dużej sali gimnastycznej, odbywały się wróżby andrzejkowe, prowadzone przez Samorząd Szkolny. Dziewczyny losowały imiona swoich przyszłych mężów. Chłopcy natomiast swoich przyszłych żon. Ponadto, każdy z uczestników mógł wylosować, kim będzie w przyszłości. Wszyscy uczestnicy zabawy andrzejkowej bawili się wyśmienicie. Zapraszamy za rok!

IMG 0584Andrzejki SU

W ramach Dni Kultury Śląskiej, jak co roku, odbyły się w naszej szkole warsztaty taneczne. Pierwszoklasiści pod opieką pani Ewy uczyli się takich tańców jak " Owczreczek", " Rektor", "Nie chcę cię znać" czy "Grozik". Na szkolnym parkiecie zrobiło się fest ludowo. Podziwiajcie sami!

IMG 0715Warsztaty taneczne

Uczniowie naszej szkoły zostali mile zaskoczeni - urodziwe elfki z orszaku św. Mikołaja częstowały cukierkami. To przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego postanowiły obdarować swoich kolegów. Dziękujemy i czekamy na więcej…

2017 12 06 10.42.03 Wysłanniczki Mikołaja

Nadszedł czas na podsumowanie ,,Grywalizacji’’ oraz konkursu na koszulkę reklamową ,,Cele Zrównoważonego Rozwoju’’. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na całogodzinny apel, podczas którego obejrzeli film ,,TV News. Bądź fair z Fair Trade’’ zrealizowany w ramach programu ,,Edukacja Globalna’’. Nasze dzieło zostało zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu. Film spotkał się z przychylną reakcją nastoletniej publiczności, więc może jury również go doceni…W naszej szkole nie brakuje pełnych gracji modelek, które zaprezentowały koszulki nagrodzone w konkursie ,, Cele Zrównoważonego Rozwoju’’. Laureatami zostali: Zuzanna Lorek i Jakub Hanusiak. Drugie miejsce zdobyły: Julia Siwicka i Amelia Fus. Trzecim miejscem podzieliły się: Agnieszka Derda i Izabela Pagacz.Gratulujemy!
I wreszcie wyczekiwane wyniki ,,Grywalizacji’’.
Najlepiej z zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli w zgrupowanych w projekcie ,,Edukacja Globalna’’ poradziła sobie reprezentacja klasy 5d. Na drugim miejscu uplasowały się: 5a i 5c. Trzecie miejsce przypadło klasie 4b. Wszyscy uczestnicy wykazali się różnorakimi talentami i umiejętnościami przyprawionymi dobrym humorem i zdrową rywalizacją.

2017 12 07 11.51.50grywalizacja

Bytomskie szkoły, realizujące program ,,Edukacja Globalna. Cele Zrównoważonego Rozwoju’’, zaprezentowały swoje programy artystyczne oraz pomoce naukowe podczas" I Bytomskiej Gali Edukacji Globalnej’’ w Szkole Podstawowej nr 37 w Bytomiu. Uczniowie " Czwórki" przygotowali na tę okazję projekt "TV News. Bądź fair z Fair Trade". Dzięki telewizyjnemu programowi informacyjnemu młodzi redaktorzy uświadamiają rówieśnikom, że za dobrą pracę należy się dobra płaca. Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i aplauzem, posłużył jako materiał szkoleniowy dla innych szkół "Edukacji Globalnej".

2017 11 22 11.37.21EG

Podczas zajęć Edukacji Globalnej uczniowie naszej szkoły wykazali się kreatywnością i przygotowali HAPPENING ANTYSMOGOWY. Rozpędzali szkodliwą mgłę, chronili swoje drogi oddechowe maskami, ratowali kolegów przyduszonych smogiem, likwidowali szkodliwe dymy. A jak to wyglądało- zobaczcie…

2017 11 28 10.05.15smog

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. 29 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia, który w tym roku przypadał w sobotę. Tym razem uczniów klas 1-3 odwiedzili Goście z Gimnazjum nr 2 (SP 3). Uczniowie pod opieka pań z biblioteki p. Ani i p. Felicji przygotowali dla naszych uczniów informacje o Święcie Misia oraz poprowadzili zabawy. Nie obyło się również bez „małego co nieco”. Dziękujemy za przednia zabawę i do zobaczenia za rok.

IMG 5601 Pluszak

Nauczycielki działające w "dziesiątce" projektu " Edukacja Globalna" zorganizowały dla uczniów klas 4-5 zabawę, podczas której poruszono bardzo poważne i ważne tematy, np. wartość zdrowia i wspólnego działania, konieczność dbania o środowisko wodne i lądowe, równość płci. Reprezentanci klas udowodnili, że potrafią wykorzystać wiedzę w praktyce, przy okazji dobrze się bawiąc. Zadania nie należały do najłatwiejszych- trzeba było, m.in. rozwiązać krzyżówkę, ułożyć układankę, budować, wybrać właściwe produkty spożywcze, a przede wszystkim umieć działać w zespole. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili!!! Planeta Ziemia może czuć się bezpieczna- rozsądni młodzi ludzie zadbają o nią. A kto wygrał? Dowiecie się podczas apelu…

IMG 0558grywalizacja

Uczniowie klas młodszych podczas zajęć dowiedzieli się co i  dlaczego szkodzi zdrowiu. Starsi  mieli za zadanie nauczyć się sposobów radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. W środę uczniowie klas VII brali udział w warsztatach „ Twoje życie, Twoje decyzje”. Spotkanie prowadziła pani psycholog – trener. Podczas zajęć inspirowała młodzież do własnych przemyśleń, weryfikowała posiadane przekonania na temat działania alkoholu, papierosów i narkotyków. Uczniowie zastanawiali się jak samemu chronić się przez uzależnieniem?

IMG 0427warsztaty
Aktorzy teatru Edukacji i Profilaktyki „ Maska” z Krakowa przedstawili spektakl „ Każda mądra głowa zna magiczne słowa”. Karolek główny bohater miał problemy z dobrym wychowywaniem i szacunkiem wobec rodziców. Jednakże Tygrysek i Pani Żaba przypomnieli mu o „magicznych słowach”, dobrych manierach przy stole, oraz o szacunku względem  innych.

IMG 0437Przedstawienie kl. młodsze

„Jeszcze jeden dzień, jeszcze jedna noc…”  Filip- nastolatek uzależniony od narkotyków podczas przedstawienia profilaktycznego uświadamiał uczniom, jakie konsekwencje może przynieść podjęcie błędnych decyzji życiowych. Przekonywał, że każda osoba może osiągnąć w życiu sukces, wystarczy jedynie wyznaczyć sobie cele i do nich dążyć.

IMG 0459spektakl klasy starsze

Dzisiaj, 25 listopada - nasza Planszopernikowa reprezentacja udała się, w bardzo silnym 8 osobowym składzie, do Zabrza - na jesienną edycję Konwentu "Pionek". Było super!!!! Udało nam się poznać mnóstwo nowych, świetnych gier.

istambul2017ty654t2

Zagraliśmy między innymi w: kosmiczną karciankę "Star Realms", logiczną "Jedzie pociąg z daleka", dla młodszych graczy "Rekin", handlowa "Istambuł", mocno interakcyjna "Szkoła Magów", klasyka "Ubongo", na podstawie gry komputerowej "Bloodhorne", gry imprezowe: "Inspektor Tusz", "Motylki", "Gorący ziemniak", "Cortex", "Fluxx", "Luxtorpeda" i kilka gier prototypów: "Dungeon Forge", "Majestat", oraz "Minerały". Uff.. sami przyznacie, że było tego sporo:) I trzeba Wam wiedzieć, że wszystkie gry w które zagraliśmy, bardzo nam się spodobały. Kilka nawet zabraliśmy ze sobą na kółko:) Bedzie się grało:)

istambul2017ty654t

Na kolejnym spotkaniu Akademii Odkrywców im. Tony Halika, które odbyło się 21 listopada 2017r. rozmawialiśmy z panią Beatą o sztuce przedstawianej na ścianach budynków (graffiti), murach (murale) i tradycyjnej prezentowanej na kartkach papieru. Nasz gość zaprezentował nam zdjęcia pokazujące sztukę malowania na ścianach budynków w Polsce i w innych krajach. Jedno z nich przedstawiało wspaniały pomysł autora, który wymyślił, aby na rogu ściany namalować nos kota, a na reszcie muru pozostałe części ciała. Inne przedstawiało dinozaura, który urywa ścianę budynku. Wszystkie prace przedstawiające zarówno graffiti, jak i murale były wyjątkowe, pomysłowe, kolorowe i bardzo ciekawe. Następnie pani Beata pokazała nam sposób przeniesienia małego obrazu na ścianę budynku. Pod koniec wszyscy robiliśmy wyjątkowe prace. Niektórzy z nas wykonali płaskie rysunki, a inni prace wypukłe, a jeszcze inni przestrzenne. Na sam koniec dostaliśmy teczki, do których mogliśmy schować nasze arcydzieła.

Anna Tokarz klasa 4b

tonyhalikgrafitti2017

W drugim tygodniu listopada wychowawcy klas przeprowadzili na godzinach wychowawczych zajęcia zgodnie ze scenariuszem konkursu „Wzorowa Łazienka”. Uczniowie  klas młodszych przygotowali kolorowe kafelki, którymi ozdobili łazienkę  w wersji 3D, a uczniowie klas starszych ułożyli rymowanki dotyczące wzorowego zachowania się w łazience i higieny ogólnej. Lustro i rymowanki ozdobią łazienki naszej szkoły. 16 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Toalet i mogliśmy podziwiać prace konkursowe zaprezentowane na wystawie szkolnej.

DSC09982łazienka

Nasi pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami. W dniu 21 listopada odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był niezapomniany dzień w którym uczestniczyli rodzice, dziadkowie... i sam Mikołaj Kopernik. W tym wyjątkowym dniu nasze maluchy w strojach galowych i nowych mundurkach szkolnych wyglądały szczególnie odświętnie. Wychowawczynie przygotowały z uczniami program artystyczny, w którym brali udział wszyscy pierwszoklasiści oraz grupa starszych kolegów i koleżanek. Dzieci zaprezentowały swoje talenty, zdolności i tym samym wykazały, że są gotowe stać się stuprocentowymi uczniami. Ślubowanie odbyło w obecności Sztandaru Szkoły i było to duże przeżycie dla wszystkich obecnych. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z panem dyrektorem, panią dyrektor oraz swoją panią wychowawczynią i w radosnym nastroju udała się do swojej sal na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

IMG 0222Pasowanie

Dzisiaj, 21 listopada odbyło się drugie spotkanie z serii "Z pasją o pasji". Tym razem nasze zaproszenie przyjęła, bytomianka, pani Karolina Grychnik, uczestniczka programu "Wyspa Przetrwania".

bobr2017klasy562asd

Podczas prawie półtoragodzinnego spotkania, pani Karolina opowiadała o swoim udziale w programie, pobycie na wsypie, a także odpowiadała na bardzo szczegółowe pytania uczniów. Takim mocnym przesłaniem spotkania była myśl, że zawsze warto w siebie wierzyć i że trzeba niezależnie od tego co i gdzie robimy - być sobą. Bardzo dziękujemy pani Karolinie, która obiecała, że pojawi się u nas w szkole jeszcze raz tym razem w zupełnie innym charakterze:) Super!!!

bobr2017klasy56jjj

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki. Lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. 8 listopada to Dzień, który obchodzony jest w Europie jako dzień zdrowego jedzenia i gotowania. W naszej szkole w tym dniu klasy młodsze zorganizowały sobie niecodzienne śniadania. Wszyscy pamiętali o doborze odpowiednich produktów, higienie i estetyce podczas przygotowywania posiłków. Było smacznie, zdrowo i miło.Uczniowie klas IV- VII na godzinach wychowawczych mieli możliwość degustacji zdrowych przekąsek. Było wesoło, kolorowo i przede wszystkim zdrowo. I o to chodziło!

20171108 081634 Śniadanie daje moc


Zdrowe odżywianie to nie wszytko. U nas w szkole kładziemy nacisk na aktywny tryb życia. Jak wiadomo aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka w każdym wieku. Mówi się, że w „zdrowym ciele zdrowy duch”, niech uzupełnieniem tego przysłowia będzie z kolei hasło „ruch to zdrowie!”. Nie rezygnujcie z lekcji wychowania fizycznego, uprawiajcie sporty, tańczcie, bądźcie aktywni fizycznie, a na pewno wasze ciało i umysł pozytywnie to odczują! Pani Magdalena Futrzyk przeprowadziła na dużej sali gimnastycznej zajęcia taneczne dla klas I-III, następnie klas IV- V oraz VI- VII naszej szkoły. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w rozgrzewce, porozciągać mięśnie ciała, następnie nauczyć się nowych, krótkich choreografii tanecznych, a także poćwiczyć popularne ostatnio kroki shuffle dance.

IMG 9950 Taniec

Uczniowie klas I- VII z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji pani Joanny Tabor pracującej w hospicjum w Chorzowie na temat wolontariatu. Teraz decyzja należy do każdego z nas, czy chcemy włączyć się w wolontariat akcyjny. Myślę,że warto. Pierwsze działania mamy za sobą. Posadziliśmy żonkile czyli " Pola nadziei".

DSC09994Żonkile

Dzisiaj, 17 listopada, odbył się VII Festiwal Gier Planszowych, zorganizowany przez SP nr 4 w Bytomiu i Klub Gier Planszowych "Planszopernik". Tegoroczny Festiwal składał się z czterech części. Podczas pierwszej, absolwenci "Planszopernikowi", oraz aktualni członkowie -  przez ponad trzy godziny, przeprowadzili zajęcia z grami planszowymi, prawie we wszystkich oddziałach klas 1-3.

festiwalklasy132017ty

 Podczas drugiej części, od 12.00 do 15.00 ponad 100 uczniów z różnych szkół Bytomia, grała, planszowała oraz uczestniczyła w aż 6 konkursach:)  Każdy konkurs wzbudzał wiele emocji, każdy był bardzo mocno obsadzony:) Starowało od 20 do 30 uczestników. Dzieciaki rozegrały konkursy w: Kingdomino, Cukierki, Brain Box - Świat, Hex, Mistakos, BrainBox - Bajki. Za każdym razem na zwycięską trójkę czekały nagrody:)

hexkonkurs2017tyu7u

W trzeciej części uczniowie SP nr 4 wraz ze swoimi rodzicami zapoznawali się z różnorodnymi grami planszowymi oraz wzięli udział w kolejnych czterech konkursach: Cardline - Zwierzęta, Mrówki, Fun Farm, oraz Słowny Ninja.

 hexkonkurs2017tyu7u2

Od godziny 17 do 19.00 trwało wspólne granie w gry planszowe, ale także w ramach "Sąsiedzkich spotkań z przy grach planszowych", realizowanych przy wsparciu Urzędu Miasta Bytom, odbyły się dla starszych uczestników Festwialu, oraz gości, dwa turnieje: Hex, oraz TimeLine Polska.

hexkonkurs2017tyu7u23 

W sumie w Festiwalu wzięło udział około 400 osób. Nasza wypożyczalnia, która nie rejestrowała egzemplarzy turniejowych i części gier wypożyczanych przez opiekunów - zanotowało ponad 450 wypożyczeń:) Przeprowadziliśmy 12 konkursów:) To rekord:)

 hexkonkurs2017tyu7u25

Bardzo dziękujemy wszystkim wydawnictwom, które nasz Festiwal wsparły - oraz wszystkim nauczycielom, naszym przyjaciołom oraz byłym i aktualnym członkom Planszopernika za olbrzymią pomoc:) Dziękujemy!!! i zapraszamy za rok:)

Dnia 10 listopada  odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów klas 4 oraz chór szkolny. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów aż do roku 1918. Uczniowie z zainteresowaniem i  skupieniem wysłuchali szczególnej lekcji historii.

IMG 0078 11 Listopada

W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Bytomia zgromadzili się przed Pomnikiem Wolności, by złożyć wiązanki kwiatów. Uczniowie naszej szkoły, członkowie pocztu sztandarowego, jak co roku, oddali hołd tym, którzy polegli, walcząc o naszą wolność. Tegoroczne obchody uświetniło przemówienie Prezydenta Miasta Bytomia, salwy honorowe oraz wystrzały armatnie.

2017 11 11 10.14

W niedzielę, 12 listopada, dziesięcioro uczniów "czwórki" wraz z panem Bartkiem, wybrało się na 5-godzinne spotkanie z grami planszowymi do Miejskiego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu - czyli na "Beboka". Jak zwykle, na naszym ulubionym konwencie zostaliśmy mile powitani:) Wzięliśmy udział w prezentacji gier z wydawnictw: Egmont, Nasza księgarnia, Granna oraz Games Factory. Mieliśmy także wielką przyjemność (według dzieciaków - najlepsza gra na Beboku:)) przetestować grę "Minerały" pani Magdaleny Śliwińskiej.

mineraly2017rty

Nie zabrakło także turniejów:) W Turnieju "Molkky" - zajęliśmy wszystkie stopnie podium,

mineraly2017rty2

zaś na turnieju "NMBR9" - Zuzia wywalczyła miejsce III.

mineraly2017rty23

Było super. Z niecierpliwością czekamy na kolejny. Dziękujemy Mateuszowi za zaproszenie:)

W środę (8 listopada), a następnie w piątek(10 listopada) ponownie odwiedziliśmy Wojkowice:) Tym razem poza prezentacją gier zorganizowaliśmy (Klub Gier Planszowych "Planszopernik") dla dzieciaków - dwa turnieje z nagrodami: w "Hexa" oraz z "Cardline Zwierzaki".

hextruniej2017tyu

Wszyscy bawili się wspaniale. Świetnie w roli prowadzących zajęcia sprawdziły się: Zuzia, Asia i Julka, które z olbrzymim sercem podeszły do swojego zadania i w bardzo profesjonalny sposób tłumaczyły zasady oraz dopingowały uczniów z Wojkowic podczas turniejów:) Brawo dziewczyny!!!

hextruniej2017tyu2

W październiku pan Tomasz Ostapczyk opowiadał nam o swojej pasji jaka jest między innymi zwiedzanie bunkrów i schronów. Jak ciekawie musiał opowiadać i jak rozbudził zainteresowanie nauczycieli i uczniów, świadczy fakt, że dzisiaj - 7 listopada, 15 osobowa grupa, pod opieka pana Jacka Wadowskiego i Bartka Zbączyniaka, zwiedziła Bunkier Dowodzenia w Chorzowie (dwa tygodnie temu, penetrowaliśmy bunkier nr 5 w Chorzowie). Podobnie jak poprzednio po fortyfikacji oprowadzał nas pan Maciej Wszelaki ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. W bunkrze obejrzeliśmy ciekawe scenki - poruszające tematykę II wojny światowej.

schrondowodzeni2017chorz2

Bardzo nam się spodobały dioramy i modele czołgów (szczególnie wielbicieli World of Tanks). Dowiedzieliśmy się też sporo o tym, jak taki bunkier funkcjonował podczas wojny. Świetna lekcja historii, niesamowite miejsce. My tu jeszcze wrócimy i to z .... ale to na razie niespodzianka:)

schrondowodzeni2017chorz

Kącik Artystyczny „KreaTYwnia”, działający od 2012 roku w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w październiku rozpoczął nowy sezon. Oczywiście na pierwszych warsztatach nie mogło zabraknąć świetliczaków oraz zeszłorocznych sympatyków KreaTYwni. Prowadząca zajęcia Pani Ania, wprowadziła nas w świat origami modułowego. Niewiele osób wie co to jest „origami modułowe”, każdy z was pewnie słyszał coś na temat zwykłego origami i każdy z was pewnie coś mniej więcej kojarzy na ten temat. Jedną z odmian origami jest właśnie origami modułowe. Odmiana ta odbiega przede wszystkim od zasady tworzenia figur z jednej kartki. Figury powstają poprzez połączenie ze sobą wielu takich samych elementów tak zwanych „modułów”. Moduł składa się z prostokątnej karteczki. Wielkość karteczki jest dowolna, ale im mniejsza karteczka tym ładniejsze jest to co później z tego złożymy. Karteczki są wszystkie składane w ten sam sposób i jeśli są złożone dobrze to nie potrzebujemy już ani kleju ani żadnych innych produktów podtrzymujących naszą konstrukcję. Wszystko będzie nam się ładnie składać. I tak właśnie udało nam się w czasie dwugodzinnych zajęć poskładać przepięknego motyla, a każdy motyl był inny, wyjątkowy i kolorowy.

20171020 165621kreatywnie

Dzisiaj, 24 października, odbyła się druga część naszego "spotkania z bunkrami":) Tym razem, pod opieką pana dyrektora Jacka Wadowskiego i pana Bartka Zbączyniaka, grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na granicę Bytomia i Chorzowa, by spenetrować schron bojowy nr 5.

 schron5bytom2017

Przez ponad godzinę, pod opieką pana Macieja Wszelakiego ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium, zajrzeliśmy we wszystkie jego zakamarki. Zeszliśmy też do jego podziemnej części. Nasz przewodnik opowiedział, z detalami, o życiu żołnierzy w takim schronie, o jego funkcjonowaniu, a także przybliżył nam jego historię. Bardzo dziękujemy!!! W listopadzie kolejne spotkanie "Z pasją o pasji", a już za kilka dni napiszemy kto będzie naszym gościem:)

schron5bytom20172

W piątkowe popołudnie, trójka uczniów naszej szkoły - Julka, Zuzia i Asia, pod opieką pana Bartka Zbaczyniaka, pojechały do Wojkowic, by w tamtejszej Szkole Podstawowej spróbować zachęcić uczniów klas 6 i 7 do grania w gry planszowe. Godzinne "Spotkanie z Planszówkami" - udało się wyśmienicie. W listopadzie przyjedziemy jeszcze tu trzy razy:) Po takiej dawce - planszówek mamy nadzieję, że "bakcyl" grania zostanie "połknięty", a My wrócimy do Bytomia z poczuciem dobrze wykonanej roboty:)

wojkowice1raz2017

19 października 2017r. odbyło się drugie w tym roku spotkanie Games Roomu dla rodziców, nauczycieli i przyjaciół. Tym razem zagraliśmy aż w trzy gry - same nowości:) Najpierw poznaliśmy szybką i niesamowicie grywalną grę imprezową - "Diamenty". Następnie spróbowaliśmy sił w grze ekonomicznej z elementami licytacyjnymi w klimacie Wikinków - "Jorvik". Na koniec spróbowaliśmy swoich sił jako archeolodzy, starając się zebrać z zatapianej przez morze wyspy, starożytne artefakty w "Zakazanej Wyspie".

jorvikrodzice2017trygh

We wtorek, 17 października w sali nr 14, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Z pasją o pasji". Pierwszym gościem był pan Tomasz Ostapczyk. Przez ponad godzinę mogliśmy się dowiedzieć od niego wielu ciekawych rzeczy. Pasją pana Tomasza są miejsca oraz budowle związane z II wojną światową. Nasz gość opowiadał o bunkrach i schronach. Nie wiedziałam nawet, że jest ich tak dużo w naszej okolicy. Mnie bardzo zainteresowała nazwa "smocze zęby". Jest ona bardzo myląca, bowiem nie ma nic wspólnego ze smokiem. Tą nazwą określano fortyfikacje (budowle wojenne), które służyły do zatrzymywania czołgów. Spotkanie było bardzo ciekawe, kto nie był nich żałuje:) Jeżeli tylko pozwoli na to czas postaram się uczestniczyć w tych spotkaniach regularnie. Słuchanie ludzi z pasją jest bardzo interesujące i można się wiele nauczyć.

Dominika Wolska IVb

zpasjaopasji2017ostap

W poniedziałek, 16 października, odbyło się pierwsze spotkanie z serii "Akademii Odkrywców im. Tony Halika". Głównym bohaterem poniedziałkowego spotkania był himalaista, który opowiedział o trudach i niebezpieczeństwach tego sportu, a także zaprezentował zdjęcia z ostatniej swojej wyprawy.

warsztaty magda2017tgrta

W sobotę, 14 października, obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Dzisiaj, w poniedziałek z tej okazji - rodzice klasy 3c, przygotowali przemiły prezent. Otóż przed wszystkimi pracownikami szkoły - odegrali bajkę "Królewna Śnieżka". Występ został przyjęty owacją na stojąco:) W imieniu wszystkich pracowników - bardzo dziękujemy za tak fantastyczny prezent.

bajkarodzicesniezka2017tr

W czwartek, 5 października, odbyła sięw Skansenie w Chorzowie, XII edycja Pikniku Malarskiego Sielskie Klimaty. Uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Dominiki Porwolik, także wzięli w nim udział. Mimo niesprzyjającej pogody, powstało wiele wspaniałych prac. Przy okazji organizatorzy zapewnili także ciepłą herbatą, grilla i chleb z "tustym".

piknikmalarski2017rty

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w wyborach nowego Samorządu Uczniowskiego. Oddali swoje głosy na 5 kandydatek, które przedstawiły swoje programy podczas kampanii wyborczej. Najwięcej głosów oddano na Joannę Tokarz z 6c (111 głosów), Annę Derdę z 7a (61 głosów) oraz Matyldę Zarychtę z 6c (45 głosów). Te pełne zapału i energii dziewczyny będą spełniały obietnice wyborcze i reprezentowały szkolną brać w roku szkolnym 2017/2018. Pozostałe  kandydatki: Małgorzata Rożek z 6c i Paulina Trzmielowska otrzymały po 43 głosy. Gratulujemy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu i czekamy na efekty pracy!

Samorzad 2017

Code Week - Europejski Tydzień Kodowania w tym roku odbywa się od 7 do 22 października. W tym czasie w wielu miejscach w Polsce odbędą się różne wydarzenia z zakresu nauki programowania, które poprzez gry, zabawy i łatwe do zrozumienia narzędzia wprowadzą uczestników w podstawy programowania. Klasa Informatyczno Medialna (KiM) również włączyła się w tą inicjatywę:)

cewee2017pixl

W ramach dodatkowej godziny - uczniowie, uczyli się wykonywaania za pomocą "kodu" - różnnych, prostych grafik, by na koniec spróbować stworzyć własne:)

odowanie2017rysunk

PixelArt, stateczek, w dniu dzisiejszym wykonał Mateusz.

pixelartmateusz234

Od 22 do 24 września bytomianie przechodzący przez Rynek mieli okazję spojrzeć oczami dziecka na tematykę pokoju na świecie. Zainstalowana przestrzeń nazwana „mikro-pokojem” wypełniona była pracami plastycznymi dzieci i młodzieży, którzy przedstawili czym dla nich jest równość, tolerancja, bezpieczeństwo czy komunikacja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika w Bytomiu i  gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, pod opieką Pani Magdaleny Futrzyk, pracowali przez dwa tygodnie tworząc obrazy, przestrzenne dzieła plastyczne, nagrania audio, etc., które w finale złożyły się na multidyscyplinarną wystawę w formie pokoju mieszkalnego. W sobotę i w niedzielę w „Mikro-pokoju” odbyły się warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Darię Sobik i Magdalenę Futrzyk. Co sprowokowało organizatorki projektu do podjęcia się takiego tematu? Magdalena Futrzyk pełniąc rolę nauczyciela wielokrotnie spotykała się z różnymi obawami i lękami wyrażanymi przez swoich małych wychowanków. „Pani Magdo, a czy będzie wojna?” - takie pytanie padło pewnego dnia z ust kilkuletniej dziewczynki. Zasłyszane strzępki komunikatów w telewizji są zwykle dla młodego człowieka niezrozumiałe, albo czasem wprowadzają w błędne lub uproszczone myślenie o przedstawianych faktach. Stąd pojawił się pomysł, by porozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat pokoju na świecie i pokoju w nas samych. Mikro-Pokoje to cykl twórczych warsztatów, w którym poprzez działania artystyczne uczestnicy dowiadywali się jakie znaczenie ma np. dobra komunikacja, równość, tolerancja, troska i empatia w relacjach codziennych. Podwójna konotacja słowa 'pokój' – pokój mieszkalny i pokój na świecie – pozwoliły na znalezienie pewnych podobieństw. Projekt miał na celu wykształcenie pozytywnych postaw obywatelskich, rozwinięcie wartości kulturotwórczych i stworzenie przestrzeni do dialogu między mieszkańcami. Bytomianie chętnie przychodzili na Rynek wspólnie z dziećmi, by dołożyć swoją „cegiełkę” do wystawy, wspólnie coś stworzyć, czy po prostu porozmawiać.  Mieszkańcy miasta odwiedzając pokój na Rynku mieli szansę stworzyć własne prace plastyczne lub dokleić indywidualne skojarzenia związane z pokojem na świecie - tym samym stali się nie tylko odbiorcami, ale i współautorami projektu. Więcej informacji oraz fotorelacja: https://www.facebook.com/Mikro-Pokoje-900060473481106/

mikropoke2017a

W minioną środę Szkolny Klub Europejski z naszej szkoły wziął udział w dyskusji i warsztatach na temat demokracji i pokoju. Organizatorem było Biuro Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu, a wszystko odbywało się w Szkole Podstawowej nr 3. Była to kolejna odsłona Bytomskich Spotkań Europejskich pod patronatem przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się co to jest demokracja, jakie były jej początki i jak się rozwijała na przestrzeni wieków. Wspólnie też rozstrzygali jakie są jej dobre i złe strony bo jak wiadomo "demokracja nie jest najdoskonalszym ustrojem, ale jeszcze nic lepszego nie wymyślono". Efektem ich rozważań były ciekawe plakaty, na których graficznie przedstawili pozytywne i negatywna strony demokracji. Było ciekawie i pouczająco!

20170927 124539 demokracja

Najlepszą receptą na deszczową pogodę - jest zabawa z grami planszowymi. Przynajmniej takim mottem kieruje się "Planszopernik". Dlatego w sobotę, 23 września: Julka, Zuzia, Asia, Ania, Zuzia, Kuba, Janek, Bartek, Paweł i Bartek, pod opieką pana Bartka Zbączyniaka udali się do Siemoni, na mini konwent "Bebokowy".

beboksiemonia2017rftg

Udało nam się poznać kilka fajnych nowych gier, jak np.: "Kraina Zamków", "Owocowe opowieści", "Kontrast" czy "Cytadela", a sporo sobie przypomnieliśmy:) - "7 cudów świata", "Wsiąść do pociągu", "Kingdomino" czy ogrywana przez nas ostatnio "NMBR9". Dziękujemy organizatorom za super zabawę:)

krainazamkow2017rtyh

W piątek, 22 września, odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym, zajęcia Klubu Planszopernik - w szkole. Bardzo się cieszymy, ze po wakacjach o Nas nie zapomnieli uczniowie "Czwórki", pobijając przy okazji rekord rozpoczęcia:) - który od piątku wynosi - 80 uczniów.

nmb92017rtg24

Podczas dwóch godzin spędzonych z planszówkami - od 12.30 do 13.30 dla klas młodszych i od 13.30 do 14.30 dla klas starszych, kółko poprowadziło 7 nauczycieli: pan Bartek Zbaczyniak, panie Iwona Zwadło, Ewa Błasiak, Sylwia Wójcik, Agnieszka Szota, Jadwiga Gilner oraz pan Jacek Wadowski.

nmb92017rtg24h

Zarówno klasy młodsze jak i starsze, podczas dzisiejszego spotkania z grami planszowymi, miały okazję poznać - gorącą, bo dopiero co wydaną grę logiczną "NMBR 9", która szczególnie młodszym uczniom bardzo przypadła do gustu.

nmb92017rtg

Wśród nowych tytułów pojawiła się także gra decyzyjna "Kostaryka" oraz gra licytacyjna z elementem blefu "Magazyn 51". Atrakcją spotkania była możliwość zagrania w autorskie gry - pani Katarzyny Cieślak. Mamy nadzieję, że gry spodobają się także wydawnictwu Granna i zostaną wydane:)

nmb92017rtg2

Zapraszamy na kolejne spotkanie już za tydzień.

W tym roku szkolnym, planszówki w szkole, zainaugurowało spotkanie Games Room'u dla rodziców, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół. Mocna, 10 osobowa ekipa - miała szansę zapoznać się z najnowszą grą logiczną - wydawnictwa G3 "NMBR9". Możemy nadmienić, że gra się bardzo spodobała:)

nr92017games

Poza nowością z G3, uczestnicy spotkania zagrali w znany już sobie, również logiczny - "Set", a także nie mniej poruszającą szare komórki "Wyspę Kwitnącej Wiśni".

nr92017games2

Kolejnymi tytułami, które pojawiły się tego wieczoru na naszych stołach była - gra decyzyjna "Kostaryka", gra kooperacyjne "Fuse", oraz na koniec kolejna gra w "mużdżenie" - "Festiwal Lampionów". Uff... Ależ było grania. Mamy nadzieję, że w takim tempie, nie zwalniając zakończymy zabawę w czerwcu:). Kolejne spotkanie już w październiku. Już dzisiaj - zapraszamy!!!

nr92017games23

We wtorek, 19 września, uczniowie Klasy Informatyczno-Medialnej, wraz ze swoją wychowawczynią panią Dominiką Porwolik i panem Bartkiem Zbaczyniakiem, wzięli udział w zajęciach, które odbyły się w Miasteczku Uniwersyteckim Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

uniwesytetsl2018ty

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak pracuje robot chirurgiczny, poznali - także za pomocą zmysłu jakim jest dotyk:) - materiały inteligentne, a także dowiedzieli się jak działa drukarka 3D i do czego można ją wykorzystać.

uniwesytetsl2018ty2

"Nie ma śmieci - są surowce" - to hasło towarzyszy akcji Sprzątania Świata, mającej na celu uświadomienie ludziom konieczności dbania o naszą planetę. Uczniowie naszej szkoły - jak co roku- z zaangażowaniem sprzątali teren przy ul.Staffa. Wyniki? Kilka worków zebranych przez naszą młodzież odpadów. I znów zdziwienie, że dorośli chętniej śmiecą niż sprzątają… Nie zapominajmy, że to, co dla jednego jest śmieciem, dla drugiego jest surowcem, który można powtórnie wykorzystać. Zbierajmy makulaturę i plastik, metal i szkło. A na co dzień pamiętajmy - kartka ma dwie strony, na których można pisać…

IMG 20170915 091848sprzatanie świata

W sobotę, 16 września odbył w się Radzionkowie, VIII Piknik Służb Mundurowych w Radzionkowie. Jak co roku, także i w tym pojawiliśmy się na nim i my:) czyli Planszopernikowa ekipa do zadań specjalnych w składzie: Julka, Julia, Asia, Bartek, Paweł, Bartek, Kuba i Janek, pod opieką pana Bartka Zbączyniaka.

pkinikmilitarnyradzi2017rt

Tym razem nie tylko korzystaliśmy z atrakcji, które przygotowali organizatorzy, ale także pomagaliśmy w prowadzeniu Games Roomu.

pkinikmilitarnyradzi2017rt2

Udało nam się też wziąć udział w Turnieju "Kingdomino" i zajęć - drugą i trzecią lokatę:) Brawa dla Bartka i Asi:) Dziękujemy organizatorom za świetną zabawę i obiecujemy być za rok:)

pkinikmilitarnyradzi2017rt23

W piątek, pod opieką pana Bartka Zbaczyniaka, czwórka członków Klubu Planszopernika: Asia, Gosia, Zuzia i Julka, pojechała do Zabrza, do Kopalni Guido, gdzie zjechała 320 metrów pod ziemię, gdyż właśnie tam odbywało się VII Nocne Granie w Gry Planszowe organizowane przez Silesie on Board.

planszowkiwkopalni2017ty

Ależ to były emocje, gdy winda z szybkością rollercoastera spadała w kopalnianym szybie w zupełnych ciemnościach:) Potem emocje już nie opadały:) W sumie udało nam się zagrać w 6 gier, z których 4 to gorące premiery. Dzięki wydawnictwu Lucrum Games: mogliśmy poznać jeszcze nie wydaną na polskim rynku - genialną grę Clank!, a pan z wydawnictwa Portal zaprezentował nam "Diamenty", grę towarzyską jak najbardziej na miejscu. Poznaliśmy także gorącą premierę z wydawnictwa G3 - NMBR9!, którą będziemy prezentować na Beboku za tydzień. Po czterech godzinach zabawy z grami w Kopalni przed północą wyjechaliśmy na powierzchnię. Było super!!! 

planszowkiwkopalni2017ty2

W piątek - 15 września, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dlatego też uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej, pod opieką pana Bartka Zbączyniaka - nie mogli obok tego dnia przejść obojętnie:)

dotday2017

Na środowych zajęciach komputerowych - dowiedzieli się jak powstało Święto Kropki, nauczyli się pracy w świetnym programie graficznym - ArtRage i stworzyli przesympatyczne kropkowe prace za jego pomocą:)

Kliknij poniżej by zobaczyć prace klasy 4b

Dzień Kropkikolaz2017rty

Otrzymali też:) za udział - specjalny Certyfikat!!!

dzienkropkicertyfikat2017a

Wszystko co dobre szybko się kończy. Zgodnie z tym porzekadłem skończył się czas letniej beztroski i rozpoczął kolejny rok szkolny. W naszej szkole jak zwykle powitaliśmy go w czasie uroczystej akademii. Tym razem program artystyczny przygotowali uczniowie klas 3a, 3b, 3c, 3d. Powitaliśmy serdecznie naszych kolegów i wszystkich nauczycieli, ale najserdeczniej oczywiście tych, którzy do naszej szkoły przyszli pierwszy raz - pierwszaków.

IMG 0053rozpoczęcie

Akademia Kompetencji

Zapisy do I klasy 2018-2019

1% dla mojej szkoły

Copyright © 2018 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.